Saturday, September 21, 2019

доклад без отговор






До господин Ректора проф. дфн Анастас Герджиков,
До господин Декана проф. д-р Димитър Денков
и заместник-деканите
проф. Харизанова, проф. Карабельова и доц. Харалампиев
Философски факултет на
СУ „Св. Климент Охридски“


ДОКЛАД-ПРЕДЛОЖЕНИЕ
от доц. д-р Димка Иванова Гичева-Гочева


Уважаеми колеги,

На 2 август проведохме разговор с г-жа Ирена Черешарова относно моята аудиторна натовареност през предишната академична година. Същия ден написах писмо по този повод, адресирано до проф. Харизанова и г-жа Черешарова.
Ако е възможно, на първия Декански съвет, който ще се проведе през септември, моля да разгледате и този доклад-предложениe.

Многократно досега е ставало дума устно и писмено за двусмислено-диалектическото ми положение на включеност-и-изключеност
в катедрата по Реторика. Припомням, че с решение на Факултетния съвет на ФФ, проведен на 8 юли 2014 г. (на който не бях поканена да присъствам и продължавам да не знам с какви точно основания) бях освободена от катедрата по Реторика. След това решение лекционният курс по История на философията в МП по Реторика, който е задължителен за студентите-неспециалисти, беше възложен на един, после - на друг, а след това - на трети професор от катедрата по История на философията.

Поради това през последните пет години имах единствено и само избираеми курсове. 

По думите на проф. дпн Албена Чавдарова, която беше заместник-ректор в предишния ректорски екип и която ме покани на среща през април 2015 г., няколко пъти проф. дфн Величко Руменчев е настоявал като точка от дневния ред на всеки един Академичен съвет, провеждан от октомври 2014 до април 2015 г., да бъде включено и трансформиране на преподавателското ми място в инспекторско!

Сиреч, чрез процедурни машинации да бъда изгонена не само от катедрата по Реторика и ФФ, но и от Университета!
Разбира се, предишното ректорско ръководство категорично се е противопоставяло на тези незаконни прищевки. Станала съм студентка по Философия в СУ през 1982 г., аспирантка (по антична и средновековна философия от 1988 г.), асистентка (по антична и средновековна философия през 1990 г.), доктор (по антична философия през 1997 г.) и доцентка (по антична философия през 2004 г.) след конкурси и законно проведени процедури.

Миналата година през декември някаква тричленна комисия се е събирала да прослуша аудиофайл от ФС на ФФ от 8 юли 2014 г., но за това събиране всички научиха съвсем предновогодишно. Разбира се, и на него не бях поканена.

Същевременно обаче вече пет години съм удобно ползван 
хабилитиран параван: когато трябва катедрата по Реторика да се представи на акредитационните комисии като самостоятелно съществуваща, бивам преброявана като инвентар в нея, а когато трябва да получа лекционни часове в задължителни курсове, участия в комисии, журита и прочие - не.

Преди два месеца подготвих моя атестационен отчет, тъй като атестационната комисия трябваше да го получи до 1 септември. Изпратих го в началото на юли на членовете на катедрата по Реторика и на доц. Харалампиев.
Прилагам го и към това писмо. Както е посочено и в първата графа на атестационния отчет: аудиторна ми натовареност е равна на 247+317+319+229+241 часа за учебните от 2014/2015 до 2018/2019 включително. 

През зимния семестър на 2017/2018 ползвах платен, но не творчески отпуск поради останали неизползвани дни от предишни години. За последните пет години на атестационния период се получават средно 270, 6 часа през този период на аудиторна заетост в бакалавърска и магистърска степен. Три пъти проведох и докторантски курсове, като през учебната 2014/2015 г. заетостта от 60 часа беше добавена към другата аудиторна от 247 часа. През учебната 2015/2016 г. същият докторантски курс Наследството на Аристотел ми беше заплатен, тъй като тогава покривах норматива. 

Предлагам: за последната учебна година 2018/2019 докторантският курс Политическото мислене от Херодот до Аристотел да бъде добавен към аудиторната заетост от 241 часа в бакалавърска и магистърска степен, съответно, няма да бъде платен.

Също така си позволявам да попитам: за предстоящото обсъждане на атестационния ми отчет как ще се процедира? Преди пет години, когато поисках едногодишен платен творчески отпуск (докладът за това не е бил докладван на ФС никога) и се обсъждаше евентуалното ми преместване в друга катедра, заявих, че бих желала да продължа да водя лекциите по История на философията в МП по Реторика, но директорката на МП  подигравателно отхвърли това предложение.

Тъй като получавам служебната кореспонденция, адресирана до членовете на тази катедра, три пъти през 2015 г. се самопредлагах за член на комисия за кандидатдокторантски конкурс, но проф. Руменчев още по-подигравателно отхвърли и тези предложения.
Как ще бъда атестирана от членовете на катедра, която е в непълен състав и се състои отново и за пореден път от 5 души, като и аз съм в това число (!), от която съм изгонена преди 5 години и в която през последните 5 години нямам нито един час аудиторна заетост и нито едно участие в нито една комисия?

На колко още унижения, издевателства, обиди и подигравки ще бъда подложена във Философския факултет? 
Въпросът ми не е реторичен.
Ако изобщо бъда допусната да присъствам на Факултетния съвет, на който ще се обсъжда атестационният ми отчет, ще го задам и там.

В заключението на този доклад ще отбележа, че пред мен е перспективата да защитя изследване, с което кандидатствам за получаване на степента доктор на науките и през същия този семестър, в който е вероятно да се случи това, няма да имам нито един час преподавателска ангажираност!
През последните 7 години всички възможности за преподаване на дисциплините, за които съм спечелила няколко конкурса, ми бяха отнети.

Случилото се с мен е най-добрата илюстрация за начина, по който беше ръководена и катедрата по Реторика, и  ФФ като цяло през последните години.

Този доклад ще бъде депозиран и в деловодството на Университета в понеделник,
9 септември 2019 г.


С уважение: доц. д-р Димка Гичева-Гочева

No comments:

Post a Comment